Διακρίσεις μαθητών

Νόησις σου ξαναρχόμαστε! Για δεύτερη συνεχή χρονιά μαθητής του σχολείου μας περνά στη δεύτερη φάση του 4ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής με e-poster! Η εργασία έχει θέμα "Χρήση εργαλείων για τη δημιουργία διαδικτυακού ραδιοφωνικού σταθμού". Eμπνευστής και δημιουργός της είναι ο Σίμος Σιδέρης της Β? τάξης του σχολείου μας. Πολλά συγχαρητήρια για την αξιέπαινη προσπάθεια του Σίμου κι ευχόμαστε πάντα επιτυχίες!

Στην τελική φάση του συνεδρίου θα παρουσιαστούν συνολικά 95 εργασίες και 56 e-Posters. Περισσότερα στο http://www.math-syn-pli.gr/

Συγχαρητήρια στο μαθητή του σχολείου μας Μπογιατζίδη Δημήτρη ο οποίος έλαβε τον έκτο έπαινο συγγραφής δοκιμίου στο μαθητικό διαγωνισμό "Ελευθέριος Βενιζέλος" με θέμα: "Η σημασία της απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης κατά τον Α΄ Βαλκανικό Πόλεμο".

Tο διαγωνισμό διοργάνωσε το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών "Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος" στοχεύοντας στην ανάδειξη της προσωπικότητας, του έργου και της εποχής του Ελευθερίου Βενιζέλου.

Ο διαγωνισμός απευθυνόταν στους μαθητές της Γ΄ τάξης των Γυμνασίων όλης της χώρας, οι οποίοι κλήθηκαν να αναφερθούν στην απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης. Τους ζητήθηκε να αξιολογήσουν τη σημασία της απελευθέρωσης για την Ελλάδα και τον ελληνισμό, ιδιαίτερα μάλιστα τις επιπτώσεις της στον τομέα της κοινωνίας και της οικονομίας.

Το δοκίμιο είναι διαθέσιμο σε αρχείο μορφής PDF.

Συγχαρητήρια στο μαθητή της Γ' τάξης του σχολείου μας, Μπογιατζίδη Δημήτρη, ο οποίος συμμετείχε και βραβεύεται στο διαγωνισμό δημιουργικότητας "Οι αδελφοί Grimm και τα παραμύθια τους", του Ινστιτούτου Goethe.

Μαθητές, καθηγητές και  γονείς και όλοι οι φανατικούς των παραμυθιών μπορούν να παραβρεθούν στην απονομή των βραβείων το Σάββατο, 17. Μαρτίου 2012 και ώρα 18.00 στο Goethe-Institut Thessaloniki.

Το κείμενο είναι διαθέσιμο σε αρχείο μορφής PDF.

Η εργασία με τίτλο «Το Google Earth ως εκπαιδευτικό μέσο στο ψηφιακό σχολείο» των μαθητριών Αναστασίας Αλβανού, Ελένης Αναστασίου, Γεωργίας Ζάρρου και του μαθητή Θεοχάρη Καλαμά του 28ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης, επιλέχθηκε ανάμεσα από 420 εργασίες για να παρουσιαστεί στο 3ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής (Μάης 2011)!

Μετά την ολοκλήρωση όλων των Προσυνεδριακών Εκδηλώσεων που έγιναν στο πλαίσιο του 3ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής στους Νομούς της Κεντρικής Μακεδονίας, συνήλθε η τοπική επιστημονική επιτροπή και κατέληξε στην επιλογή για συμμετοχή στο τελικό συνέδριο στη Θεσσαλονίκη 4 και 5/5/2011 στο Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ.

Είμαστε πολύ χαρούμενοι και περήφανοι για την προσπάθεια των παιδιών μας τα οποία άξιζαν να πάνε στο συνέδριο! Η τεκμηρίωση της εργασίας και η παρουσίαση είναι άριστα οργανωμένες, τα παιδιά έδειξαν πρωτοφανή διάθεση συνεργασίας και υψηλό επίπεδο δεξιοτήτων και επικοινωνίας!

Εύχομαι καλή επιτυχία και στο συνέδριο και ευχαριστώ για την εκπληκτική συνεργασία τόσο τους μαθητές, όσο και τη Σύμβουλο Πληροφορικής Ανατολικής Θεσσαλονίκης και Χαλκιδικής, κ. Σοφία Τζελέπη.