Λειτουργία

Tο ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς, που σηματοδοτεί την έναρξη του Νέου Λυκείου, την πιλοτική εφαρμογή των νέων προγραμμάτων σπουδών στην υποχρεωτική εκπαίδευση, τα 960 ολοήμερα δημοτικά σχολεία και σειρά άλλων πρωτοβουλιών, επισκιάζεται από τη δύσκολη οικονομική συγκυρία της χώρας καθώς και από μια σειρά δυσκολιών που έχουν να αντιμετωπίσουν τα σχολεία.

Μεταφορτώστε την εγκύκλιο του ΥΠΔΒΜΘ της 20/9/2011 (PDF).

Το 3ο Γραφείο Εκπαίδευσης της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης έστειλε κωδικοποιημένες τις διατάξεις που ισχύουν για τη φοίτηση των μαθητών.

Θέματα:

• Γενικά
  • Δικαιολόγηση απουσιών
  • Περιπτώσεις δικαιολογημένης απουσίας
  • Καταχώριση απουσιών
  • Χαρακτηρισμός φοίτησης μαθητών Γυμνασίων
  • Ειδικές περιπτώσεις

Μεταφορτώστε το αρχείο (PDF).

Βασικός παράγοντας εύρυθμης και απρόσκοπτης λειτουργίας του Σχολείου είναι η γνώση των σωστών ενεργειών του καθένα μας σε κάθε περίπτωση. Μόνιμη  επιδίωξή μας είναι να περνά το διδακτικό έτος  με όσο γίνεται λιγότερη ταλαιπωρία οφειλόμενη σε αρρυθμίες λειτουργίας.

Μεταφορτώστε το αρχείο με πρακτικές σημειώσεις λειτουργίας του Σχολείου (PDF).

Υποκατηγορίες