Κάντε κλικ εδώ για να διαβάσετε τις οδηγίες απο τον ΕΟΔΥ και τα μέτρα προστασίας και πρόληψης διασποράς του ιού SARS– CoV-2 στις σχολικές μονάδεςν κατ το σχολικό έτος 2021-2022.

Σκοπός των οδηγιών είναι η ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας (και μέσω αυτών και των μαθητών και των οικογενειών τους) σχετικά με την λειτουργία των σχολείων από τον Σεπτέμβριο του 2021, τη λοίμωξη COVID-19, τα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού, τις απαραίτητες ενέργειες σε περίπτωση εμφάνισης περιστατικού ύποπτου για λοίμωξη COVID-19 και γενικά την ασφαλή λειτουργία των σχολείων.

Προσοχή στα παραρτήματα απο τη σελίδα 30 (Παιδιά με σοβαρό υποκείμενο νόσημα, Παιδιά που συγκατοικούν με άτομο που έχει σοβαρό υποκείμενο νόσημα κ.α.)