Τη Δευτέρα 18 Μαΐου 2020 ξεκινά η λειτουργία των Γυμνασίων ως εξής:

Όλα τα τμήματα θα χωρισθούν στη μέση σε  δύο υποτμήματα,
στο υποτμήμα 1
και στο υποτμήμα 2, π.χ.

το τμήμα Α1 θα χωρισθεί στο Α1-1 και στο Α1-2,
           το Α2
θα χωρισθεί στο Α2-1 και στο Α2-2
           κ.ο.κ
..

Τα υποτμήματα θα έρχονται στο σχολείο εναλλάξ ημέρα παρά ημέρα.

Δηλαδή:

Τη  Δευτέρα 18/5/2020   θα έρθουν μόνο τα υποτμήματα 1,
την Τρίτη
    19/5/2020   θα έρθουν μόνο τα υποτμήματα 2

Τη Τετάρτη 20/5/2020   θα έρθουν μόνο τα υποτμήματα 1,
κ.ο.κ.

Οι κηδεμόνες θα ενημερωθούν με e-mail για την κατανομή των μαθητών στα υποτμήματα και για τo πρόγραμμα.

Οι γονείς-κηδεμόνες πρέπει να ελέγχουν το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο που έχουν δηλώσει στο σχολείο.

Τα μαθήματα αρχίζουν κανονικά στις 08:10 π.μ.

Οι κηδεμόνες μπορούν με Υπεύθυνη Δήλωση, να ζητήσουν απαλλαγή για τα παιδιά τους, να μη παρακολουθούν μαθήματα σε περίπτωση που συγκατοικούν με άτομο που ανήκει σε ευπαθείς ομάδες ή με άτομο που νοσεί ή ανήκουν τα ίδια σε αυτές.

Στην περίπτωση αυτή συμπληρώστε το σχετικό υπόδειγμα της Υπεύθυνης Δήλωσης.

Θα πρέπει εκεί που έχει έντονα γράμματα να γράψετε το ονοματεπώνυμο του παιδιού και να επιλέξετε το ένα από τα δύο:
συγκατοικεί με άτομο/είναι ο ίδιος άτομο.

Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε έγκαιρα, εάν το παιδί σας δεν παρακολουθήσει, ώστε να προχωρήσουμε στον κατάλληλο προγραμματισμό του σχολείου μας.

Επίσης καλό θα ήταν οποιοδήποτε αίτημα σας  να το στέλνετε ηλεκτρονικά με email ή fax για λόγους ασφαλείας.

Σε κάθε περίπτωση η προσέλευση σας στο σχολείο πρέπει να γίνεται  με τα απαραίτητα μέτρα προστασίας (μάσκα, γάντια, τήρηση αποστάσεων) με μεγάλη προσοχή, μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία και μόνο αν αυτό που ζητάτε δεν μπορεί να γίνει  ηλεκτρονικά.

Χρήσιμες Οδηγίες για Γονείς-κηδεμόνες, Μαθητές, Εκπαιδευτικούς.
1. Τι πρέπει να γνωρίζω για να προστατεύσω τον εαυτό μου και το σχολείο μου

Το έγγραφο σε μορφή pdf

2. Οδηγίες στους μαθητές κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στο σχολείο   Πως διαχειριζόμαστε στο σχολείο τον COVID 19

Το έγγραφο σε μορφή pdf