Στις 16 Οκτωβρίου 2015 τα παιδιά των Γαλλικών του 28ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης επισκέφθηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο στα πλαίσια της εβδομάδας Γαστρονομίας « Semaine du go?t » όπου και παρακολύθησαν την ταινία « Le Chocolat ».

?

Στις 16 Μαρτίου 2016 τα παιδιά των Γαλλικών του 28ου Γυμνασίου Θεσ/νίκης επισκέφθηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο , στα πλαίσια των εκδηλώσεων για τη Γαλλοφωνία 2016 .

Τα εργαστήρια που παρακολούθησαν είχαν την παρακάτω θεματολογία:

1. «Couleurs et comics »,

2. « Atelier sur la chanson et la danse».

Παρακολούθησαν επίσης τη γαλλική ταινία « Commeunlion».

?

Kατά το σχολικό έτος 2015-2016, στο 28ο Γυμνάσιο, υλοποιήθηκε το πολιτιστικό πρόγραμμα «Rallyedelecture» κατά τη διάρκεια του οποίου τα παιδιά που συμμετείχαν είχαν την ευκαιρία να μελετήσουν γαλλικά λογοτεχνικά κείμενα επιπέδου Α2. Στις 16 Απριλίου 2016 παρουσιάστηκε στο Γαλλικό Ινστιτούτο δραματοποιημένο απόσπασμα από το βιβλίο «Julieestamoureuse» από τα παιδιά του Γ3 που συμμετείχαν στο πρόγραμμα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στους μαθητές του Β3 Φ.Π. και Δ.Λ. για τη μεγάλη τους βοήθεια στην τεχνική υποστήριξη.