Την Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου οι μαθητές της Β? Γυμνασίου στο πλαίσιο του μαθήματος Μεσαιωνική και Νεότερη Ιστορία της Β΄ Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου από την κ. Γκιρτζή Μαρία, Διδάκτορα Αρχαιολογίας, σχεδιάστρια εκπαιδευτικών  βιωματικών δράσεων και πιστοποιημένη ξεναγό,  και υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου «Τα αλλοτινά και τωρινά πρόσωπα του χρόνου». Επιστρέφοντας στο σχολείο υλοποίησαν δύο δραστηριότητες: στην πρώτη αφού τοποθετήθηκαν τρεις καρέκλες στη σειρά (παρελθόν-παρόν-μέλλον) τους ζητήθηκε να καθίσουν διαδοχικά στις τρεις καρέκλες και να πουν τι τους άρεσε να κάνουν στο παρελθόν, τι τους αρέσει στο παρόν και τι επιθυμούν για το μέλλον? στη δεύτερη σε tableau vivant εμψύχωσαν τις τέσσερις εποχές του έτους.