Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ3 του 28ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης περιηγήθηκαν στην πόλη της Θεσσαλονίκης μέσω της «Πολιτιστικής Διαδρομής» («Πολιτιστική Γραμμή» Νο 50) του Οργανισμού Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης (ΟΑΣΘ). Η εν λόγω Διδακτική Επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 13 Απριλίου 2016 στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας με στόχο τη γνωριμία των μαθητών/-τριών με τα πολυάριθμα ιστορικά και πολιτιστικά μνημεία της πόλης τους.

Ειδικότερα, μέσω της περιήγησης στην πόλη και των στάσεων στα πολυάριθμα ιστορικά και πολιτιστικά μνημεία της, δόθηκε στους μαθητές/ στις μαθήτριες η ευκαιρία να γνωρίσουν την μακραίωνη ιστορία της πόλης τους από τους αρχαίους, ελληνιστικούς, ρωμαϊκούς και βυζαντινούς χρόνους μέχρι σήμερα.

«Η Θεσσαλονίκη με μια βόλτα!» υπήρξε μια ωραία εμπειρία για όλους μας με ψυχαγωγικά και γνωστικά οφέλη.