Την Τρίτη 19 Μαρτίου 2013 οι μαθητές/τριες της Β' τάξης του σχολείου επισκέφτηκαν την έκθεση «Θεσσαλονίκη, η κρυμμένη πόλη», που διοργανώνει η ΙΣΤ' Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων, συμμετέχοντας στον εορτασμό των 100 χρόνων από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης. Η έκθεση πραγματοποιείται στην  Αρχαία Αγορά, διοικητικό κέντρο της αρχαίας Θεσσαλονίκης, η οποία καταλάμβανε έκταση δύο περίπου εκταρίων στην καρδιά της πόλης.

Οι μαθητές/τριες επισκέφτηκαν και το μουσείο της Αρχαίας Αγοράς το οποίο εκτείνεται κάτω από την επιφάνεια του εδάφους και ως συνέχεια της Κρυπτής Στοάς. Μέσα από φωτογραφίες και συνοδευτικά επεξηγηματικά κείμενα, οι μαθητές/τριες εημερώθηκαν για τις ανασκαφές στο ιστορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης κατά ενότητες: Γαλεριανό ανακτορικό συγκρότημα (Ανάκτορο, Ιππόδρομος), περιοχή της Αρχαίας Αγοράς, περιοχή Ιερών (Σαραπείο, Ναός Πλατείας Αντιγονιδών), Αρχαίες Οδοί εντός και εκτός των τειχών (οι δεύτερες σε συνδυασμό με ταφικά σύνολα), Ιδιωτική Κατοικία (μεγάλα συγκροτήματα με ψηφιδωτά δάπεδα).