Στα πλαίσια των εκπαιδευτικών επισκέψεων του μαθήματος της Ιστορίας, μαθητές και μαθήτριες των Γ1 και Γ2 τμημάτων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το κτίριο του Πολιτιστικού Κέντρου Θεσσαλονίκης του Μορφωτικού Ιδρύματος Εθνικής Τραπέζης, γνωστό ως "Βίλα Καπαντζή".

Από τον Φεβρουάριο του 2011 το Ελληνικό Λογοτεχνικό και Ιστορικό Αρχείο (Ε.Λ.Ι.Α.) Θεσσαλονίκης συστεγάζεται με το Πολιτιστικό Κέντρο Θεσσαλονίκης του Μ.Ι.Ε.Τ. Διαθέτει τμήμα αρχείων, βιβλιοθήκη, αναγνωστήριο και εκθεσιακό χώρο. Στο Ε.Λ.Ι.Α. διατηρείται ένας μικρός μουσειακός χώρος με την οικοσκευή του λογοτέχνη της πόλης, Νίκου-Αλέξη Ασλάνογλου, το αρχείο του οποίου υπήρξε μια από τις πρώτες δωρεές στο Ε.Λ.Ι.Α. της Θεσσαλονίκης.

Τους μαθητές και μαθήτριες ξενάγησε στο κτίριο ο διευθυντής του κέντρου κ. Ιωάννης Επαμεινώνδας.